FLAUTA

Historia Sekcji


* 1971, jesień
Dr Henryk Błaszyk - przewodniczący Koła PTTK przy AR, znając zainteresowanie żeglarstwem Dietera Giefinga, zaproponował założenie w ramach Koła sekcji żeglarskiej. Pierwszym komandorem sekcji zostaje Giefing.

* 1972
Pierwszy rejs po Mazurach na dwóch wyczarterowanych "Alfach" (Omega z kabiną ze sklejki) z Mikołajek na Gołdapiwo z przeciąganiem jachtów przez każdy strumyk. Obok prof. Giefinga, pracującymi obecnie na uczelni, uczestnikami pierwszego rejsu są: Barbara Szczepaniak (WTŻ), Leokadia Gromadzińska (WBiHZ) i Tadeusz Łuczkiewicz (WL).
Udział w regatach o "Srebrną Czaplę" na jez. Domańskim.

* 1973
Rejs na czterech wyczarterowanych Omegach z Mikołajek na Jez. Roś. Powrót na jez. Śniardwy starym korytem Pisy (szlak raczej kajakowy) "pod napięciem" po zahaczeniu o druty - jedynymi poszkodowanymi były dwie krowy na pastwisku.
Na jesieni (12-22 paĽdziernika) rejs po Zalewie Szecińskim na s/y "Wagabunda", którego właścicielem był Poznański Oddział PTTK

* 1974
Sekcja nabiera wiatru w żagle
Na wiosnę (19 maja - 9 czerwca) rejs na "Wagabundzie" po zalewie.
Nareszcie własne jachty: pierwszy zakup to cztery maczki, do których dołączyły dwie wyremontowane Omegi ofiarowane przez "bogaty" LKS Kiekrz (dzięki pomocy komandora LKSu a naszego Rektora prof. Włodzimierza Fiszera). Nasza flotylla swoją bazę miała w Baranowie, na zapleczu RZD. Jedna z Omeg trafia po pewnym czasie na Mazury, a po uszkodzeniu została przekazana "ubogim" żeglarzom z PANu w Wierzbie, przez których została wyremontowana.
W pierwszych Regatach Żeglarskich Pracowników Uczelni Wyższych komandor sekcji Giefing zdobywa pierwsze miejsce. W kolejnych latach, w regatach PUW członkowie sekcji startowali systematycznie, kończąc je zazwyczaj na wysokich miejscach. Regaty te organizowane były w okolicach Bożego Ciała co pozwalało na 4-5 dniowy wypoczynek. Gromadziły zazwyczaj od 30 do 40 żeglarzy z poznańskich uczelni. Rozgrywane były na Omegach.
W lipcu rejs po Mazurach na czterech jachtach wypożyczonych od klubu żeglarskiego przy ZNTK w Ostrowie Wlkp. Jachty te były wypożyczane nieodpłatnie przez kolejne trzy lata, członkowie naszej sekcji konwojowali je na trasie kolejowej Ostrów - Mikołajki śpiąc w jachtach.
Jesienny rejs na "Wagabundzie" (29 wrzesień - 6 paĽdziernika) jedyny w dotychczasowej historii pełnomorski z Kołobrzegu przez Świnoujście do Trzebieży.

* 1976
Jachty wypożyczane z Ostrowa przewiezione zostały na jez. Gopło, co pozwoliło na zorganizowani rejsu po tym jeziorze i kanałach górnej Noteci.

* 1978-1980
Posiadanie czterech maczków pozwoliło na rozgrywanie własnych regat na jez. Kierskim - "Regat o Puchar Maczka". Owym "pucharem" był niewielki kieliszek z narysowanym maczkiem. Regaty te organizowane były w soboty i niedziele, kończyły się często spotkaniem towarzyskim przy ognisku. Te cyklicznie rozgrywane zawody, pozwalały na końcu sezonu wyłonić najlepszego żeglarza regat. Uczestnicy tych zawodów naszej sekcji zdobywali dzięki nim doświadczenie sportowe, co przynosiło efekty na większych regatach.
W 1979 r ostatni rejs na "Wagabundzie" po Zalewie Szczecińskim.

* 1985
Zakup dwóch Orionów - pomimo początku wiosny na Mazurach "takie mrozy", że nie można przez całą noc wyłączyć silnika w samochodzie, który odwiózł nowiutkie Oriony do Wierzby. W latach 1985-86 komandorem sekcji był Józef Olszewski z TD. Po jego przejściu na Politechnikę Poznańską w paĽdzierniku 1989 komandorem został Andrzej Wierzbicki SWFiS, który pełnił tą funkcję do 1992 roku.

* 1990
Zakup jachtu typu Venus.

* 1992
Od listopada tego roku funkcję komandora sekcji piastuje Janusz Gera.

* 1999
We wrześniu komandorem sekcji zostaje wybrany Piotr Jur

* 2002
Zakup nowego jachtu typu Tango. Żbikprzetransportowany został na jez. Kierskie na przystań ŻLKS.
Wrzesień, Kiekrz: Uroczyste zakończenie sezony przy ognisku.

* 2003
Czerwiec - Sierpień, Wielkie Jeziora Mazurskie: z możliwości " Wczasów pod żaglami" skorzystało ponad 90 osób (pracownicy AR z rodzinami i przyjaciółmi).
Październik: uroczyste zakończenie sezony w tawernie na przystani ŻLKS Kiekrz

* 2005
Kwiecień - zwycięstwo Jacka Mądrawskiego z synami w regatach o Puchar Burmistrza Mosiny. Regaty rozegrano na jez. Łodzko-Dymaczewskim

* sierpień, 2007
Tragiczna nawałnica na Mazurach. Fotoreportaż na stronach www.mazury.info.pl: 21 sierpnia, 22 sierpnia.
Nasze dwie załogi (Tango - sternik: K. Czaczyk, Venus - sternik: P. Króliczak) przetrwały nawałnicę w porcie w Mikołajakch. Zdjęcia wykonane przez Katarzynę Czaczyk po burzy.
Biały szkwał - filmy: Jezioro Mikołajskie , Port w Mikołajkach

* 2008 - 2010
Z możliwości " Wczasów pod żaglami" corocznie korzysta blisko 100 osób - pracownicy UP z rodzinami i przyjaciółmi.

* 2011
Piszą o "nas": Nieformalna sekcja turystyki jachtowej "Wieści akademickie" styczeń-luty 2011 .r, str. 36; cz.2 marzec-kwiecień strona 30.

* 2012
Oba nasze oriony "Żbik" i "Ryś" pływają po jeziorze Kierskim po opieką Sekcji żeglarskiej AZS UP Poznań.

* 2012- 201.
Jak co roku w miesiącach letnich z możliwości " Wczasów pod żaglami" korzysta blisko 100 osób(pracownicy UP Poznań z rodzinami). Niestety, po wydłużeniu zimowej przerwy semestralnej tracimy początek czerwca


Opisy pierwszych rejsów, zdjęcia