Katedra Inżynierii Wodnej i Sanitarnej prowadzi badania w ramach dyscypliny Budownictwo z zakresu budownictwa wodnego i wodno-melioracyjnego, a także w ramach Inżynierii środowiska z zakresu inżynierii rzecznej oraz zaopatrzenia w wodę i sanitacji wsi.

Ogólna tematyka badawcza Katedry

Badania Pracowni Inżynierii Wodnej koncentrują się nad zagadnieniami hydraulicznymi budowli wodnych (w tym filtracji i rozmyć miejscowych), problemami dynamiki przepływu wody i erozji koryt rzecznych oraz wpływ budowli hydrotechnicznych na zmiany środowiska.

Pracownia Zaopatrzenia w Wodę i Sanitacji Wsi specjalizuje się w badaniach wiejskich ujęć i stacji wodociągowych, małych oczyszczalni ścieków (głównie oczyszczanie ścieków osadem czynnym) oraz przydomowych oczyszczalni z rozsączaniem ścieków surowych do gruntu. Aktualnie prowadzimy badania skuteczności oczyszczania ścieków surowych i doczyszczania ścieków z hodowli trzody chlewnej i bydła osadem czynnym oraz usuwania związków azotu metodą nitryfikacji/denitrifikacji w gruncie.

Katedra posiada laboratorium wodne o powierzchni 150 m2, gdzie zainstalowane są dwie pompy o regulowanym wydatku; koryto hydrauliczne o długości 10 m i szerokości 0,5 m; kilka stanowisk dydaktycznych, na których można przeprowadzić podstawowe doświadczenia z mechaniki płynów (dośw. Reynoldsa, zwężka Venturiego).

Laboratoria analityczne i technologiczne wody i ścieków wyposażone jest w podstawowy sprzęt do wykonywania analiz fizyko-chemicznych wody i ścieków (zanieczyszczenia ogólne i eutroficzne), model fizyczny do badań technologicznych osadu czynnego i inne.

Wybrane publikacje oraz ważniejsze badania naukowe (granty) realizowane przez pracowników Katedry

Powrót do strony głównej Katedry