*
*
*
*
*
*
*
*

Mopek zachodni

Tytuł: 

Mopek zachodni Barbastell barbastellus. Biologia i ochrona gatunku

Rok wydania: 
2023
Autorzy: 

Iwona Gottfried, Grzegorz Błachowski, Elżbieta Fuszara, Tomasz Gottfried, Adam Olszewski, Błażej Wojtowicz, Andrzej Węgiel

Wydawnictwo: 

Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Opis: 

Książka podsumowuje stan wiedzy o biologii mopka Barbastella barbastellus oraz o wymaganiach siedliskowych tego nietoperza i jego zagrożeniach. Zawiera zalecenia ochronne, które opierają się na informacjach zawartych w literaturze naukowej oraz na wieloletnich doświadczeniach autorów tego opracowania.

Mopek jest gatunkiem palearktycznym, występującym niemal w całej Europie (ryc. 6). W wielu regionach występowania brakuje jednak informacji o trendach i stanie populacji tego nietoperza. Na podstawie dostępnych danych można wnioskować, że w większości krajów gatunek jest nieliczny i jego liczebność wykazuje trend spadkowy. Najliczniej mopek zachodni notowany jest w Europe Środkowej: w Polsce, Czechach i na Słowacji.

W Polsce mopek obserwowany jest prawie w całym kraju (ryc. 7), jednak najliczniej występuje we wschodniej, centralnej i południowo-zachodniej części. Na reszcie obszaru kraju jest rzadki. Obecnie jego populację ocenia się jako stabilną lub nawet o niewielkim trendzie wzrostowym. Na podstawie wyników z zimowych liczeń nietoperzy w znanych i regularnie kontrolowanych hibernakulach populację tego nietoperza szacuje się na minimum 13,9 tys. osobników (tab. 1).

W Polsce do 2023 r. powołano 93 obszary Natura 2000, w których mopek stanowi przedmiot ochrony (tab. 2, ryc. 8). W większości tych obszarów liczebność populacji przypisano do kategorii C, tzn. wynosi ona 0–2% populacji krajowej (82 obszary). Na obszarach Natura 2000 w Polsce populacja chroniona jest przede wszystkim w okresie zimy (53 obszary), natomiast w okresie rozrodu gatunek chroniony jest na 39 obszarach. To zbyt mało, aby ochrona mopka zachodniego była skuteczna. Konieczne jest podejmowanie działań ochronnych na szerszą skalę zarówno w czasie rozrodu, zimowania, jak i migracji.

Mopek jest leśnym gatunkiem nietoperza, często zmieniającym swoje kryjówki (preferowane w drzewach zamierających i martwych). Konieczne jest pozostawianie jak największej liczby starych i zamierających drzew, co zapewni odpowiednią liczbę schronień i obfite żerowiska. Tam, gdzie brakuje starodrzewów, skutecznym działaniem, zwiększającym liczbę ukryć dla kolonii rozrodczych, jest montowanie sztucznych schronień – budek szczelinowych (Załącznik), które należy wieszać w grupach po kilka sztuk (ryc. 42).

Dla ochrony tego zimnolubnego gatunku nietoperza ważne jest zabezpieczanie podziemi, w których zimuje. Ochroną powinny być obejmowane duże obiekty podziemne, ale również płytsze i szybko wychładzające się, np. bunkry, piwnice.

Adaptacja takich obiektów na zimowiska dla nietoperzy jest szczególnie ważna na obszarach nizinnych, gdzie zdecydowanie rzadziej występują naturalne podziemia – jaskinie. Działania te mają też coraz większe znaczenie dla ochrony zimnolubnych, osiadłych gatunków nietoperzy (m.in. mopka) w kontekście ocieplania się klimatu.

Mopek ma krótki zasięg echolokacji. Jednym z większych zagrożeń dla tego gatunku nietoperza jest fragmentacja siedlisk. Niezmiernie istotne jest zachowanie ciągów roślinności wśród pól i na brzegach rzek, co zapewni bezpieczny przelot pomiędzy wykorzystywanymi siedliskami i kontakt osobników z sąsiadujących obszarów.

Spis treści: 
The barbastelle bat Barbastella barbastellus. Biology and conservation (abstract)
Mopek zachodni Barbastella barbastellus. Biologia i ochrona gatunku (streszczenie)
Wstęp
1. Systematyka i nazewnictwo
2. Rozpoznawanie
2.1. Wygląd zewnętrzny
2.2. Głosy echolokacyjne
3. Występowanie i stan populacji
3.1. Wprowadzenie
3.2. Rozmieszczenie
3.3. Stan populacji w Polsce i w Europie
4. Status ochronny gatunku w Polsce
5. Wymagania siedliskowe
5.1. Okres aktywności
5.1.1. Migracje
5.1.2. Rozród
5.1.3. Gody
5.1.4. Żerowiska
5.2. Okres zimowy
6. Zagrożenia
6.1. Zagrożenia w okresie aktywności
6.1.1. Migracje
6.1.2. Rozród
6.1.3. Gody
6.1.4. Żerowiska
6.2. Zagrożenia w okresie zimy
7. Dobre praktyki w ochronie gatunku
7.1. Ochrona żerowisk
7.1.1. Lasy na obszarach chronionych
7.1.2. Lasy gospodarcze
7.1.3. Plantacje drzew
7.2. Utrzymanie tras migracji
7.3. Zapewnienie miejsc rozrodu
7.3.1. Schronienia naturalne w drzewach
7.3.2. Schronienia sztuczne
7.4. Ochrona miejsc odbywania godów
7.5. Ochrona mopka w czasie zimy
8. Monitoring liczebności populacji
8.1. Monitoring zimowy
8.2. Monitoring letni
8.2.1. Monitoring akustyczny
8.2.2. Kontrola budek
8.2.3. Odłowy w sieci
9. Podsumowanie
Załącznik – appendix
Literatura
adres www: 
https://wydawnictwo.up.poznan.pl/books/978-83-67112-62-8/978-83-67112-62-8.pdf