Geomatyka w Lasach Państwowych. Część I. Podstawy
Krzysztof Okła
Joanna Adamczyk, Radomir Bałazy, Krzysztof Będkowski, Michał Brach, Andrzej Choromański, Tomasz Grzegorzewicz, Grażyna Kamińska, Włodzimierz Karaszkiewicz, Adam Konieczny, Dariusz Korpetta, Bożydar Neroj, Krzysztof Okła, Heronim Olenderek, Tomasz Olenderek, Adam Pajda, Robert Rutkowski, Krystyna Stankiewicz, Jolanta Starzycka, Paweł Strzeliński, Andrzej Talarczyk, Wiktor Tracz, Piotr Wężyk, Emilia Wiśniewska, Tomasz Zawiła-Niedźwiecki
Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
fragment rozdziału Przedmowa
Nowoczesne technologie geomatyczne są nieodzownym elementem w zarządzaniu największą powierzchniowo firmą w Polsce – Lasami Państwowymi. Z tego względu od kilkunastu już lat wprowadzamy do praktyki leśnej technologie GIS, wdrażamy narzędzia i nowoczesne rozwiązania geomatyczne.
Zaczęło się od badań naukowych w nadleśnictwach Brzeziny, Ujsoły i Wipsowo oraz prostego wykorzystywania mapy numerycznej pozyskanej do zasobów Dyrekcji Generalnej LP.
Kolejnym etapem było wykonanie leśnych map numerycznych dla wszystkich nadleśnictw, upowszechnienie stosowania pozycjonowania satelitarnego GPS i mniej popularnego numerycznego modelu terenu, regularne już używanie ortofotomap przy pracach urządzeniowych, wreszcie prowadzone w ostatnim okresie badania nad skanowaniem lidarowym.
Wdrażanie geomatyki w Lasach Państwowych zostało docenione przyznaniem w 2009 r. nagrody za szczególne osiągnięcia w systemach GIS – nadawanej przez firmę ESRI, światowego lidera wdrożeń w zakresie technologii GIS – za opracowany i wdrożony system GIS w LKP „Sudety Zachodnie”. Nagroda ma szczególny wymiar, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że projekt został wybrany spośród ponad 100 tys. użytkowników GIS z całego świata. Nie mielibyśmy jednak tych osiągnięć, gdyby nie ludzie. To im – zarówno pracującym w Lasach Państwowych, jak i wspomagającym nas naukowcom, a także pobierającym nauki na leśnych uczelniach i zatrudnionym we współpracujących z nami firmach – zawdzięczamy to, co osiągnęliśmy.
Oto mają Państwo przed sobą opracowanie, które jest wynikiem zapotrzebowania na taką publikację nie tylko uczestników konferencji geomatycznych organizowanych przez DGLP, którzy o to wnioskowali, ale także wielu pracowników jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych i naukowców zainteresowanych szerzeniem wiedzy o leśnej geomatyce.
Do przejrzenia niniejszej książki chciałbym zachęcić również osoby decydujące o zastosowaniach odpowiednich technologii geomatycznych w gospodarce leśnej, ażeby zawarta w niej wiedza inspirowała do praktycznego wykorzystywania rozwiązań geomatycznych w zarządzaniu lasami.
Darz Bór
dr inż. Marian Pigan
Dyrektor Generalny Lasów Państwowych