*
*
*
*
*
*
*
*

Koncepcja lasu modelowego

Tytuł: 

Koncepcja lasu modelowego w zarządzaniu i ochronie różnorodności biologicznej rzek Wełny i Flinty (Wielkopolska)

Rok wydania: 
2014
Redaktorzy: 
Jarosław Bator, Maciej Gąbka, Emilia Jakubas
Autorzy: 

Wojciech Andrzejewski, Jarosław Bator, Maciej Gąbka, Janusz Golski, Piotr Grygier, Emilia Jakubas, Tomasz Joniak, Tomasz Kałuża, Monika Konatowska, Daniel Lisek, Agnieszka Litka, Przemysław Majewski, Jan Mazurkiewicz, Karol Pietruczuk, Paweł Rutkowski, Michał Rybak, Miłosz Sprawka, Paweł Strzeliński, Krzysztof Szoszkiewicz, Sandra Wajchman

Wydawnictwo: 

Bogucki Wydawnictwo Naukowe

Opis: 

fragment rozdziału Przedmowa

Pełniąc różne role w społeczeństwie, uwikłani jesteśmy w relacje z innymi ludźmi. Aby realizować swoje zamierzenia i oczekiwania, musimy z nimi współdziałać, a przynajmniej współistnieć. Decyzje polityczne i gospodarcze dotyczące zasobów przyrody są często kontrowersyjne i konfliktogenne, wyrastają z kompleksu czynników, takich jak np. wielość uczestników, wielość problemów, współzawodnictwo o dobra, niezgodność celów, różnorodność wartości, zróżnicowanie kulturowe, brak umiejętności komunikacji i prowadzenia dialogu czy też podstawy prawne.

Uważa się, że podstawowym narzędziem do zapobiegania powstawaniu konfliktów jest udział społeczeństwa w tworzeniu wszelkiego rodzaju planów, projektów decyzji o znaczeniu lokalnym, regionalnym i krajowym. Udział ten winien być przede wszystkim zapewniony poprzez odpowiednie zapisy prawne, ale decydujące znaczenie ma także stosowne przygotowanie stron do prowadzenia dialogu.
Publikacja, którą Państwo otrzymujecie, przedstawia prawdopodobnie pierwszą w Polsce koncepcję zintegrowanego zarządzania obszarem Natura 2000, wypracowaną nie w drodze decyzji politycznych, ale w oparciu o szeroko rozumiany dialog społeczny. Stało się to możliwe poprzez realizowany na terenie Regionalnej Dyrekcji LP w Poznaniu międzynarodowy projekt „Bałtycki Krajobraz”, a w tym pakiet 4: „Zintegrowane planowanie w krajobrazie na przykładzie obszaru o znaczeniu wspólnotowym «Dolina Wełny»”. Zaangażowanie licznych interesariuszy w procesy decyzyjne, wypracowanie procedur i sposobów komunikacji, otwarte prezentowanie stanowisk – wszystko to daje podstawę do kolejnego kroku, jakim będzie utworzenie obszaru lasu modelowego w części LKP Puszcza Notecka. Wykorzystanie doświadczeń międzynarodowej sieci lasów modelowych winno dać Lasom Państwowym nowe, cenne narzędzie do budowania przejrzystych procedur prowadzenia gospodarki leśnej oraz zaangażowania partnerów zewnętrznych w swoje działania. Z drugiej strony Lasy Państwowe silniej wnikną w procesy zintegrowanego planowania przestrzennego, uwypuklając swoją niebagatelną rolę i znaczenie w krajobrazie.
Piotr Grygier
Dyrektor RDLP w Poznaniu

adres www: 
https://www.researchgate.net/publication/268515016_Warunki_hydrodynamiczne_rzek_Welny_i_Flinty#fullTextFileContent