KILKA SŁÓW

O nas

KrótkA

Historia Zespołu

Zespół Pieśni i Tańca ŁANY im. Wiesława Kaszubkiewicza Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu powstał na zlecenie rektora prof. dr Hab. Jerzego Zwolińskiego w 1974 roku na ówczesnej Akademii Rolniczej. Początkowo była to mała grupa miłośników wielkopolskiego folkloru. W 1977 roku kierownictwo nad zespołem objął Wiesław Kaszubkiewicz, który nadał zespołowi całkowicie odmienny charakter, tworząc nowy program, choreografie i nadając obecną nazwę – ŁANY.

Następnym kierownikiem zespołu w trakcie intensywnego rozwoju był Zenon Musiał, pełniący swoją funkcję do kwietnia 2022 roku.

ZPiT ŁANY cechuje wysoka jakość, dbałość o szczegóły oraz nienaganna aparycja sceniczna. Szczególna uwaga przywiązywana jest do niepowtarzalnych wrażeń koncertowych i tworzenia wyjątkowych wspomnień dla publiczności. Poziom prezentowany przez zespół potwierdzają liczne zaproszenia na imprezy wysokiej rangi, takie jak Dożynki Prezydenckie z udziałem Prezydenta RP i najwyższych władz państwowych, czy też Gali Wójt Roku.

ZPiT ŁANY stanowi wizytówkę Uniwersytetu Przyrodniczego, miasta Poznania, jak również całego kraju. Zespół posiada wysoki poziom, renomę i szacunek na scenach polskich. Jest także rozpoznawalny poza granicami kraju, biorąc udział w licznych festiwalach. Do państw odwiedzonych przez grupę zaliczyć można między innymi: Portugalię, Hiszpanię, Francję, Belgię, Holandię, Niemcy, Szwajcarię, Włochy, Wielką Brytanię, Grecję, Turcję, Egipt, Brazylię, Meksyk czy Chiny. 


Pochwalić może się zaszczytnym certyfikatem „Najlepsze w Polsce – The best in Poland” przyznanym przez kapitułę Konsumenckiego Konkursu Jakości Usług, a także odebraną z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej odznaką honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Aktualna kadra

Aktualnie w skład grupy wchodzi blisko 100 osób, są to studenci i absolwenci nie tylko Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, ale również innych poznańskich uczelni. Repertuar zespołu obejmuje 15 regionów z różnych zakątków Polski, tańce narodowe (polonez, mazur, krakowiak, kujawiak i oberek), przedstawienie plenerowe na noc świętojańską, czyli Noc Kupały, obrzęd dożynkowy oraz widowisko wokalno-taneczne prezentujące okres XX-lecia międzywojennego.


Na co dzień artyści skupiają się na udoskonalaniu swoich umiejętności i repertuaru, spędzając na próbach ponad sześć godzin tygodniowo. Mimo, iż jest to zespół amatorski, do wszystkich podejmowanych działań podchodzi ambitnie, odpowiedzialnie i profesjonalnie.

Repertuar

 Wieloletni dorobek Łanów jest dziełem wybitnych autorytetów w dziedzinie muzyki (J. Brodka, W. Byszewski, A. Gref, H. Kadziński, Z. Kowalczyk, L. Rok, B. Stiler i inni) oraz tańca (W. Kaszubkiewicz, J. Foltyn, J. Gąsiorek, A. Korytek, K. Walczak., M. Wojtas, M. Wnęk i inni), którzy w istotnym stopniu przyczynili się do stworzenia oryginalnego i niepowtarzalnego oblicza artystycznego zespołu. Większość opracowań muzycznych jest dziełem Ludwika Roka – wybitnego muzyka, członka Rady Ekspertów Polskiej Sekcji CIOFF, który podjął się współpracy z Łanami już w 1978 roku.

Do obszaru zainteresowania zespołu zalicza się folklor ziem polskich, ze szczególnym wyróżnieniem tańca i śpiewu.  Autentyczne pieśni oraz tańce tradycyjne, znane w poszczególnych regionach kraju, przystosowane zostały do przedstawienia na scenie, głównie w formie suit. Obecny repertuar obejmuje Wielkopolskę Zachodnią, Szamotuły, Biskupiznę, Kaszuby, Kurpie, Nowy Sącz, Rzeszów, Krosno, Lublin, Spisz, Jurgów i Beskid Żywiecki. Program dopełniają polskie tańce narodowe: krakowiak, mazur, polonez i kujawiak z oberkiem, a także widowiska: Noc Kupały, Obrzęd Dożynkowy oraz XX-lecie Międzywojenne.

Dokonania

Zespół Pieśni i Tańca Łany ma na swoim koncie łącznie kilkaset koncertów, nagrania radiowe i telewizyjne oraz wywiady dla mediów polskich i zagranicznych. Cieszy się popularnością otrzymując wyróżnienia i nagrody, a także zaproszenia na znakomite wydarzenia, jakimi niewątpliwie są Dożynki Prezydenckie jak i również Gala Wójt Roku. 

Tancerze otwarci są także na wszelkie nowe doświadczenia, co potwierdzają integracje z zespołami zagranicznymi, w trakcie których poznawane są formy i kroki dotychczas obce. Ponadto, w maju 2022 roku Łany miały przyjemność współpracować z choreografem, którego nazwisko – Sadeck Waff – nie pozostaje bez echa. Przy okazji jubileuszu 100-lecia Międzynarodowych Targów Poznańskich zespół zaprezentował na scenie choreografię opartą na stworzonej przez artystę koncepcji ruchu nazwanej Murmuration, która obecnie podbija serca ludzi na całym świecie.

CHcesz do nas dołączyć?

Zobacz kiedy odbywają się tegoroczne nabory do Zespołu

Social media
Kontakt

zpit.lany@gmail.com

+48 571 602 855

Współpraca
Dla studentów

Copyright © 2023 ŁANY All rights reserved.

Scroll to Top