KILKA SŁÓW
O nas
KrótkA
Historia Zespołu
Zespół Pieśni i Tańca ŁANY im. Wiesława Kaszubkiewicza Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu powstał na zlecenie rektora prof. dr Hab. Jerzego Zwolińskiego w 1974 roku na ówczesnej Akademii Rolniczej. Początkowo była to mała grupa miłośników wielkopolskiego folkloru. W 1977 roku kierownictwo nad zespołem objął Wiesław Kaszubkiewicz, który nadał zespołowi całkowicie odmienny charakter, tworząc nowy program, choreografie i nadając obecną nazwę – ŁANY.
Następnym kierownikiem zespołu w trakcie intensywnego rozwoju był Zenon Musiał, pełniący swoją funkcję do kwietnia 2022 roku.
ZPiT ŁANY cechuje wysoka jakość, dbałość o szczegóły oraz nienaganna aparycja sceniczna. Szczególna uwaga przywiązywana jest do niepowtarzalnych wrażeń koncertowych i tworzenia wyjątkowych wspomnień dla publiczności. Poziom prezentowany przez zespół potwierdzają liczne zaproszenia na imprezy wysokiej rangi, takie jak Dożynki Prezydenckie z udziałem Prezydenta RP i najwyższych władz państwowych, czy też Gali Wójt Roku.
ZPiT ŁANY stanowi wizytówkę Uniwersytetu Przyrodniczego, miasta Poznania, jak również całego kraju. Zespół posiada wysoki poziom, renomę i szacunek na scenach polskich. Jest także rozpoznawalny poza granicami kraju, biorąc udział w licznych festiwalach. Do państw odwiedzonych przez grupę zaliczyć można między innymi: Portugalię, Hiszpanię, Francję, Belgię, Holandię, Niemcy, Szwajcarię, Włochy, Wielką Brytanię, Grecję, Turcję, Egipt, Brazylię, Meksyk czy Chiny.
Pochwalić może się zaszczytnym certyfikatem „Najlepsze w Polsce – The best in Poland” przyznanym przez kapitułę Konsumenckiego Konkursu Jakości Usług, a także odebraną z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej odznaką honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”.
Aktualna kadra
- Andrzej Tarnowski – Kierownik i choreograf
- Krzysztof Dzierżewski – Kierownik organizacyjny
- Juliano Jarenczuk – instruktor tańca
- Karolina Kozioł-Budka – instruktorka tańca
- Aleksandra Wrotyńska – instruktorka wokalna
- Dawid Krupa – akompaniator
- Małgorzata Król – główna kostiumowa
Aktualnie w skład grupy wchodzi blisko 100 osób, są to studenci i absolwenci nie tylko Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, ale również innych poznańskich uczelni. Repertuar zespołu obejmuje 15 regionów z różnych zakątków Polski, tańce narodowe (polonez, mazur, krakowiak, kujawiak i oberek), przedstawienie plenerowe na noc świętojańską, czyli Noc Kupały, obrzęd dożynkowy oraz widowisko wokalno-taneczne prezentujące okres XX-lecia międzywojennego.
Na co dzień artyści skupiają się na udoskonalaniu swoich umiejętności i repertuaru, spędzając na próbach ponad sześć godzin tygodniowo. Mimo, iż jest to zespół amatorski, do wszystkich podejmowanych działań podchodzi ambitnie, odpowiedzialnie i profesjonalnie.
Repertuar
Wieloletni dorobek Łanów jest dziełem wybitnych autorytetów w dziedzinie muzyki (J. Brodka, W. Byszewski, A. Gref, H. Kadziński, Z. Kowalczyk, L. Rok, B. Stiler i inni) oraz tańca (W. Kaszubkiewicz, J. Foltyn, J. Gąsiorek, A. Korytek, K. Walczak., M. Wojtas, M. Wnęk i inni), którzy w istotnym stopniu przyczynili się do stworzenia oryginalnego i niepowtarzalnego oblicza artystycznego zespołu. Większość opracowań muzycznych jest dziełem Ludwika Roka – wybitnego muzyka, członka Rady Ekspertów Polskiej Sekcji CIOFF, który podjął się współpracy z Łanami już w 1978 roku.
Do obszaru zainteresowania zespołu zalicza się folklor ziem polskich, ze szczególnym wyróżnieniem tańca i śpiewu. Autentyczne pieśni oraz tańce tradycyjne, znane w poszczególnych regionach kraju, przystosowane zostały do przedstawienia na scenie, głównie w formie suit. Obecny repertuar obejmuje Wielkopolskę Zachodnią, Szamotuły, Biskupiznę, Kaszuby, Kurpie, Nowy Sącz, Rzeszów, Krosno, Lublin, Spisz, Jurgów i Beskid Żywiecki. Program dopełniają polskie tańce narodowe: krakowiak, mazur, polonez i kujawiak z oberkiem, a także widowiska: Noc Kupały, Obrzęd Dożynkowy oraz XX-lecie Międzywojenne.
Dokonania
Zespół Pieśni i Tańca Łany ma na swoim koncie łącznie kilkaset koncertów, nagrania radiowe i telewizyjne oraz wywiady dla mediów polskich i zagranicznych. Cieszy się popularnością otrzymując wyróżnienia i nagrody, a także zaproszenia na znakomite wydarzenia, jakimi niewątpliwie są Dożynki Prezydenckie jak i również Gala Wójt Roku.
Tancerze otwarci są także na wszelkie nowe doświadczenia, co potwierdzają integracje z zespołami zagranicznymi, w trakcie których poznawane są formy i kroki dotychczas obce. Ponadto, w maju 2022 roku Łany miały przyjemność współpracować z choreografem, którego nazwisko – Sadeck Waff – nie pozostaje bez echa. Przy okazji jubileuszu 100-lecia Międzynarodowych Targów Poznańskich zespół zaprezentował na scenie choreografię opartą na stworzonej przez artystę koncepcji ruchu nazwanej Murmuration, która obecnie podbija serca ludzi na całym świecie.
Copyright © 2023 ŁANY All rights reserved.