migracja orlika grubodziobego w Chinach
O występowaniu orlika grubodziobego napisano w dwóch raportach wydanych przez Ministerstwo Środowiska, Urbanizacji i Zmian Klimatu, które dotyczą środowiska w prowincji Çanakkale i Kastamonu na
Otrzymaliśmy dobre wiadomości od Urmas SELLIS z Estońskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W sezonie lęgowym z powodzeniem monitorowali gniazdo orlików grubodziobych czekając na wyklucie się pisklęcia, aby
Obszary wodno-błotne Bułgarii są kluczowym miejscem zimowania orlików grubodziobych. Zespół z Bułgarskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (BSPB) prowadził monitoring zimowisk orlika grubodziobego na Specjalnym Obszarze Ochrony Siedlisk (OSO) Mandra-Poda w południowej Bułgarii. Zaobserwowali tam regularne zimowanie 1-2 osobników oraz ptaki żerujące w przybrzeżnych lagunach Morza Czarnego.
Wysoka śmiertelność ptaków podczas migracji i na zimowiskach ma istotny wpływ na wielkość populacji orlika grubodziobego. Ten aspekt ochrony jest ważnym elementem naszego projektu.
W lasach lęgowych orlika rozpoczęto budowę sztucznych platform lęgowych w Polsce i w Estonii. Są to przypominające naturalne gniazda konstrukcje o średnicy około 1 m, wzmocnione szkieletem aluminiowym. Dzięki nim stworzona zostanie sieć sztucznych platform lęgowych obejmująca wszystkie obszary najbardziej odpowiednie do gniazdowania.
W Polsce kuna leśna w niektórych latach zabija 50% wszystkich odchowanych piskląt orlika grubodziobego, a w niektórych powiatach w ostatnich 5 latach kuny zjadły wszystkie młode orliki.