Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (PULS) jest jednostką naukowo-dydaktyczną prowadzącą badania i realizującą działania ochronne mające na celu poznanie i czynną ochronę najbardziej zagrożonych gatunków roślin i zwierząt, w tym najdłuższe na świecie badania orlika grubodziobego (dzięki temu polska populacja tego gatunku, jako jedyna znana w Europie, nie jest znacząco zagrożona). Generalnie jednym z obszarów działalności naukowo-badawczej Uczelni jest realizacja różnego rodzaju projektów finansowanych zarówno ze środków krajowych, jak i międzynarodowych. Część z nich finansowana jest w ramach Siódmego Programu Ramowego Unii Europejskiej i programu Horyzont 2020, inne są wspierane również przez międzynarodowe programy badawcze i programy strategiczne. Aktywność naukowców odzwierciedlają również granty finansowane ze środków krajowych na podstawie umów zawartych z Narodowym Centrum Nauki, Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Rocznie realizowanych jest blisko 100 projektów przez różne jednostki naukowe, dydaktyczne i badawcze Uniwersytetu.
Biebrzański Park Narodowy, utworzony w 1993 roku, stanowi niezwykłe środowisko o niekwestionowanej wartości przyrodniczej. Jako największy spośród 23 polskich parków narodowych i jeden z największych w Europie, zajmuje powierzchnię 59 223 ha w północno-wschodniej części kraju. Obejmuje tereny doliny rzeki Biebrzy, charakteryzujące się naturalnymi meandrami i unikalnym kompleksem rozległych torfowisk znanych jako Bagna Biebrzańskie.
Miejsce to, z unikalną mozaiką siedlisk podmokłych i ekstensywnym rolnictwem, służy jako ostoja dla rzadkich, zagrożonych i ginących gatunków roślin i zwierząt, w szczególności ptaków, takich jak wodniczka (Acrocephalus paludicola), kszyk (Gallinago media) i orlik grubodzioby (Clanga clanga). Krajobrazy, ekosystemy i siedliska charakterystyczne dla dolin rzecznych, które zachowały tu swoją naturalność, są już rzadkością.
Międzynarodowe uznanie walorów przyrodniczych Doliny Biebrzy potwierdza klasyfikacja BirdLife International i włączenie jej w 2004 r. do sieci Natura 2000 jako Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków (PLB 200006 Ostoja Biebrzańska o powierzchni 148 509,33 ha) oraz Specjalnego Obszaru Ochrony (PLH 200008 Dolina Biebrzy o powierzchni 121 206,23 ha). Wpisanie Biebrzańskiego Parku Narodowego na listę obszarów wodno-błotnych Konwencji Ramsarskiej podkreśla międzynarodowe znaczenie tego wyjątkowego obszaru, który jest nie tylko ostoją naturalnych ekosystemów, ale także inspirującym miejscem dla entuzjastów ekologii i miłośników dzikiej przyrody.
Zadaniem, prowadzonym przez bardzo doświadczonych specjalistów – pracowników ośrodka rehabilitacji ptaków BNP będzie odchów młodych z linii Abel.
Bułgarskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (Bułgaria)
Estoński Uniwersytet Nauk Przyrodniczych (Estonia)
Misją Estońskiego Uniwersytetu Nauk Przyrodniczych (EULS) jest wspieranie zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych poprzez edukację opartą na wiedzy oraz ochronę dziedzictwa i siedlisk. Jego specjalnością jest ochrona bioróżnorodności i krajobrazu, badanych na różnych poziomach, od gatunków po ekosystemy. W ramach projektu EULS będzie odpowiedzialny za wszystkie działania w Estonii i będzie wspierał różne działania na poziomie międzynarodowym (np. działania na poziomie międzynarodowym (np. telemetria, genetyczna walidacja tożsamości gatunków itp.)”. Więcej informacji na temat EULS można znaleźć na stronie: https://www.emu.ee/en/about-the-university/
Towarzystwo Badań Przyrodniczych (Turcja)