Zmiany i nowości!

Szanowni Państwo,nasz biuletyn nie doczekał się jeszcze pierwszej rocznicy istnienia, a już konieczne stały się zmiany jego formy. "Trichopteron" spotkał się z zainteresowaniem poza granicami Polski. Niestety poważną barierą dla obcokrajowców stanowi język polski. Aby sprostać oczekiwaniom, konieczne stało się publikowanie przynajmniej streszczeń artykułów w języku angielskim. Od niniejszego numeru będą się więc ukazywały anglojęzyczne streszczenia przetłumaczone przez naszą redakcyjną specjalistkę - Edytę Serafin.
Od września istnieje strona internetowa "Trichopterona": www.uwm.edu.pl/trichopteron. Znajdują się na niej informacje o biuletynie, aktualności, a także numery archiwalne. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin.
Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do podniesienia poziomu biuletynu i szerszego propagowania wiedzy o chruścikach. Łódź and in the library of Faculty of Biology, University of Warmia and Mazury.

redakcja


O zagrożeniu chruścików, globalizacji i ociepleniu klimatu
About the dangers of caddisflies, globalization and climate warmi


Semblis.jpg

 

Abstract: One of the results of globalization is the increase in number of urbanized areas and as a result - the disappearance of habitats for aquatic insects together with caddisflies. All in all, preliminary research results indicate the increase in number of species of urbicenosis In comparison to less transformed suburban areas. Now we should ask a question: what kind of species are they suitable for and how many species are in danger? The second result of globalization is intensification of long-distance transport. It makes it easy for insects to disperse even to remote continents. The real threat of climate warming gives rise to another question about its influence on local faunas: which species will be locally extinct and which ones and from where they will come. The monitoring of changes in caddisfly fauna (in Poland and Europe) needs to be investigated.
On the photo: Semblis phalaenoides L., an extremely rare caddisfly species in Poland, lately seen in the Biebrza Marshes. The last record of this species was observed about 80 years ago in the Świętkorzyskie Mountains. It is a northern species connected with bog watercourses. It is interesting how big is the Biebrza Marshes` population and i this species has a chance to survive human impact and possible climate warming.


W ostatnich miesiącach jednym z najczęściej używanych słów są "globalizacja" oraz "zmiany klimatyczne". Z tymi zjawiskami związane są liczne pytania. Przede wszystkim jaki jest związek z chruścikami, przedstawicielami owadów wodnych?
Jednym z efektów globalizacji jest wzrost terenów zurbanizowanych. Silnemu przekształceniu ulegają liczne krajobrazy, zanikają naturalne pierwotne ekosystemy, a na ich miejsce pojawiają się siedliska antropogeniczne. Wydawać by się mogło, że dotyczy to wyłącznie owadów ściśle lądowych. Wraz z rozwojem zabudowy zbiorniki wodne najczęściej są zasypywane. Praktycznie więc ograniczane są siedliska owadów wodnych, w tym chruścików. Są to tylko przypuszczenia, wymagające dokładniejszego rozpoznania. Po drugie interesujące jest jakie gatunki chruścików osiedlają się w urbicenozach? Wstępne i daleko niekompletne wyniki badań wskazują na wzrost liczby gatunków w urbicenozach w porównaniu z mniej przekształconymi terenami podmiejskimi. Czyżby także chruściki na fali globalizacji zaczęły "ściągać" do dużych aglomeracji? Prawdopodobnie zwabia je nieco wyższa temperatura, umożliwiająca dłuższą aktywność imagines. Rodzi się jednak pytanie, dla jakich gatunków urbicenozy będą dogodnym siedliskiem, a które są silnie zagrożone.
Praktycznie większość terenów Ziemi uległa już mniejszym lub większym przekształceniom. Ostatnio w Polsce możemy zauważyć zalesianie gruntów porolnych oraz zmiany w sposobie gospodarowania w krajobrazie wiejskim. To z pewnością wpływa także na faunę chruścików. Nie wiemy tylko jak.
Drugim efektem globalizacji jest intensyfikacja transportu na duże odległości. Wyraźnie ułatwia to dyspersję owadów nawet na odległe kontynenty. Do rodzimych biocenoz, zubożonych przez zanieczyszczenia oraz przekształceń siedliskowych, trafiają zupełnie nowe gatunki. Zjawisko to wymagałoby rozpoznania. Chruściki nie należą ani do szkodników upraw, ani szkodników magazynowych, ani nie roznoszą chorób, umykają więc uwadze powszechnego zainteresowania. Pełnią jednak ważną rolę w ekosystemach wodnych. Zmiany w faunie chruścików mogą mieć więc duże znaczenie, także gospodarcze.
Migracje mogą mieć jednak także naturalny charakter. Po pierwsze chyba nie do końca zakończyła się polodowcowa rekolonizacja. Ponadto wraz z wahaniami klimatycznymi zmieniały i zmieniają zasięgi występowania liczne gatunki. Realna groźba ocieplenia klimatu rodzi pytanie, jak wpłynie to na lokalne fauny: które gatunki lokalnie wyginą, a które i skąd przybędą?
W najbliższej przyszłości możemy spodziewać się dalszych zmian w faunie owadów wodnych, także i chruścików, wywołanych antropogenicznymi przekształceniami krajobrazów, rozrostem urbicenoz, a także naturalnymi i antropogenicznymi zmianami krajobrazu. Żeby jednak śledzić te procesy... musielibyśmy mieć w miarę dokładny obraz fauny współczesnej. I tu natrafiamy na wiele trudności. Po pierwsze trudno ustalić współczesną liczbę gatunków Trichoptera Polski. Co raz podawane są nowe gatunki, a o niektórych dawniej podawanych nie wiemy, czy czasem nie są to błędne oznaczenia. W konsekwencji nie wiemy czy ich brak we współczesnych badaniach oznacza wyginiecie. Nie posiadając dobrego punktu odniesienia, trudno jest śledzić zmiany i ewentualne migracje.
Chcemy monitorować zmiany w faunie chruścików Polski i Europy. Do tego potrzeba wielu osób, w tym tak zwanych amatorów. Chruścikarzy jest już coraz więcej. Być może niedługo zakończymy inwentaryzację stanu zbadania chruścików we wszystkich regionach Polski. Niektóre są w miarę dobrze zbadane, inne to w zasadzie białe plamy.
Trudno jest także jednoznacznie wskazać na gatunki zagrożone wyginięciem. Wyciągamy jedynie wnioski pośrednie na podstawie nielicznych badań. W zasadzie bark jest prac poświęconych oszacowaniu liczebności konkretnych gatunków uważanych za zagrożone.
Dużo pytań i niepewności. To znaczy, że wiele jest do zrobienia. Ale tym samym łatwiej jest włączyć się do sensownych i potrzebnych badań. Koordynacji tej służyć ma niniejszy biuletyn jak i działania Sekcji Trichopterologicznej. W przyszłym roku z pewnością zorganizujemy kolejne warsztaty terenowe.
Jednym słowem "żniwo jest wielkie, tylko żniwiarzy mało". Zachęcam i zapraszam do współpracy.
Na fotografii: Semblis phalaenoides L., niezwykle rzadki w Polsce gatunek chruścika, ostatnio zaobserwowany na Bagnach Biebrzańskich. Po raz ostatni gatunek był obserwowany w Górach Świętokrzyskich ok. 80 lat temu. Jest to gatunek północny, związany z ciekami torfowiskowymi. Ciekawe jak liczna populacja żyje na Bagnach Biebrzańskich i czy ma szansę przetrwania wobec zmian antropogenicznych oraz ewentualnego ocieplenia klimatu.

Stanisław Czachorowski
(stacz@matman.uwm.edu.pl)


Chruścikowi magistrzy
Caddisfly masters of scien

Abstract: In the table: the list of masters` theses connected with Trichoptera theme written at University of Łódź and Teachers Training College in Olsztyn transformed in 2000 into University of Warmia and Mazury.
These works are available in the library of Department of Experimental and Evolutionary Zoology, University of Łódź and in the library of Faculty of Biology, University of Warmia and Mazury.

Poniżej znajdą Państwo spis prac magisterskich o tematyce "chruścikarskiej", które powstały w łódzkim i olsztyńskich ośrodkach akademickich.
W Olsztynie wszystkie prace powstały w Zakładzie Ekologii i Ochrony Środowiska WSP w Olsztynie, obecnie Katedra Ekologii i Ochrony Środowiska, Wydział Biologii UWM w Olsztynie. Do tej pory napisano i obroniono 20 prac magisterskich w całości lub w części poświęconych chruścikom. Pierwsza praca pochodzi z 1985 (chruściki oznaczał ówczesny student Koła Naukowego Biologów - Stanisław Czachorowski), uwzględniono chruściki ze źródeł rzeki Drwęcy. Dwie kolejne prace powstały pod kierunkiem prof. dr hab. E. Biesiadki w 1987 i 1989 (w drugim przypadku w oznaczeniach pomagał świeżo upieczony magister S. Czachorowski). Wszystkie prace dostępne są w bibliotece Wydziału Biologii, część z nich zostało już opublikowanych w piśmiennictwie naukowym.
Na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Łódzkiego, obecnie Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, powstało 28 prac poświęconych Trichoptera. Wszystkie prace znajdują się w bibliotece Katedry Zoologii Doświadczalnej i Biologii Ewolucyjnej.

Nr

Autor
Author

Rok Year

Tytuł
Title

Wydział Biologii i Nauk o Ziemi, Uniwersytet Łódzki
Faculty of Biology and Earth Sciences, University of Łódź

Promotor [Professor conferring the degree]: Cezary Tomaszewski

1.

Bohdziun Joanna

1974

Badania faunistyczne larw chruścikow (Trichoptera) na obszarze zalewowym sulejowskiego zbiornika zaporowego [Faunal researches of caddisfly larvae (Trichoptera) on the flooding area of the Reservoir Sulejowski]

2.

Jankowska Maria

1976

Analiza instynktu budowlanego u larw chruścików (Molanna angustata Curt. Limnephilus flavicornis (Fabr.) Limnephilus borealis (Zett.) [Analysis of building instinct among caddisfly larvae (Molanna angustata Curt. Limnephilus flavicornis (Fabr.) Limnephilus borealis (Zett.)]

3.

Cinkowska Elżbieta

1977

Wpływ temperatury na aktywność życiową larw Hydropsyche angustipennis (Curt.), Limnephilus rhombicus (L.) i Limnephilus centralis Curt. (Trichoptera) [Influence of temperature on life activity of Hydropsyche angustipennis (Curt.), Limnephilus rhombicus (L.) i Limnephilus centralis Curt. (Trichoptera) larvae]

4.

Engler Hanna

1977

Wpływ różnych temperatur na rytm pracy serca larw wybranych gatunkow chruścików (Trichoptera) [Influence of different temperatures on the heart rhythm of chosen larval caddisfly species (Trichoptera)]

5.

Kozłowska Anna

1979

Wpływ temperatury na pulsację naczynia grzbietowego larw wybranych gatunków chruścików (Trichoptera, Insecta) [Influence of temperature on the pulsation of the dorsal vessel of chosen larval caddisfly species (Trichoptera)]

6.

Sobalska Daria

1981

Rola wyrostków I segmentu odwłoka w aktywności budowlanej larw chruścików (Trichoptera) [The function of protuberances of the first abdominal segment in building activity of caddisfly larvae (Trichoptera)]

7.

Borhan M. Mohamad

1985

The caddisflies (Trichoptera) of the Białowieża forest

8.

Derkacz Joanna

1988

Wpływ różnych temperatur na reakcje ruchowe larw Anabolia furcata Brauer (Trichoptera) [Influence of different temperatures on movement reactions of Anabolia furcata Brauer (Trichoptera) larvae]

9.

Jabłońska Joanna Agata

1988

Realizacja instynktu budowlanego wybranych larw chruścików (Trichoptera) [Realization of building instinct of chosen larval caddisfly species (Trichoptera)]

10.

Kłys Jolanta

1988

Fizjologiczne znaczenie konstrukcji ochraniających larw chruścików (Trichoptera) [Physiological meaning of protective constructions of caddisfly larvae (Trichoptera)]

11.

Małysz Katarzyna

1990

Cykle życiowe wybranych gatunków chruścików (Trichoptera) rejonu Dobieszkowa [Life cycles of chosen Trichoptera species in the vicinity of Dobieszków]

12.

Żółtowska Ewa

1991

Przejawy adaptacji oddechowych przedstawicieli rodzaju Potamophylax (Wall.) [Displays of breathing adaptations of representatives of Potamophylax (Wall.) genera]

13.

Zawadzka Aneta     

1999

Chruściki (Trichoptera) doliny rzeki Rawki [Caddisflies (Trichoptera) of the valley of the River Rawka]

Promotor [Professor conferring the degree]: Janusz Majecki

14.

Majcher Bożena

1993

Cykl życiowy Chaetopteryx villosa (Trichoptera: Limnephilidae) [Life cycle of Chaetopteryx villosa (Trichoptera: Limnephilidae)]

15.

Eisbrenner Elżbieta

1994

Letnia larwalna diapauza u Anabolia furcata Brauer (Chruściki: Trichoptera) [Summer larval diapause in Anabolia furcata Brauer (Caddisflies: Trichoptera)]

16.

Kowalewska Barbara

1994

Letnia larwalna diapauza u Halesus tesselatus (Trichoptera: Limnephilidae) [Summer larval diapause in Halesus tesselatus (Trichoptera: Limnephilidae)]

17.

Popielska Agnieszka

1995

Chruściki (Trichoptera) rzeki Czarnej Hańczy [Caddisflies (Trichoptera) of the River Czarna Hańcza]

18.

Ormańska Anna

1996

Biologiczna różnorodność zagłębień śródpolnych południowej części Kujaw ze szczególnym uwzględnieniem owadów z rzędu Trichoptera [Biological diversity of infield hollows of southern part of Kujawy with particular emphasis on Trichoptera order]

19.

Rybarczyk Marzena

1996

Chruściki (Trichoptera) uregulowanego odcinka rzeki Widawki [Caddisflies (Trichoptera) of a regulated course of the River Widawka]

20.

Alasińska Monika

1998

Chruściki (Trichoptera) Brudzeńskiego Parku Krjobrazowego ze szczególnym uwzględnieniem rzeki Skrwy Prawej [Caddisflies (Trichoptera) of the Brudzeński Landscape Park with the particular emphasis on the River Skrwa Prawa]

21.

Krawczyk Małgorzata

1998

Chruściki (Trichoptera) Gór Świętokrzyskich [Caddisflies (Trichoptera) of the Świętkorzyskie Mountains]

22.

Kula-Gońda Magdalena

1999

Cykl życiowy przedstawicieli gatunku Potamophylax nigricornis (Llimnephilidae, Trichoptera) [Life cycle of Potamophylax nigricornis (Llimnephilidae, Trichoptera) representatives]

23.

Łągiewka Magdalena

1999

Plastyczność instynktu budowlanego u larw Trichoptera [Plasticity of building instinct of Trichoptera larvae]

24.

Karpińska Małgorzata

2000

Cykl rozwojowy i wybrane aspekty biologii Plectrocnemia conspersa (Curtis, 1834) Trichoptera: Polycentropidae [Life cycle and chosen aspects of biology of Plectrocnemia conspersa (Curtis, 1834) Trichoptera: Polycentropidae]

25.

Matczak Zuzanna

2000

Wpływ pokarmu na rozwój i cykl życiowy Oligotricha striata (Trichoptera) [Influence of food on development and life cycle of Oligotricha striata (Trichoptera)]

26.

Napieralaska Marzena

2000

Zróżnicowanie fauny bezkręgowców dwóch źródeł o odmiennej trofii, ze szczególnym uwzględnieniem chruścików (Trichoptera) [Diversity of invertebrate fauna of two springs differing trophically with particular emphasis on caddisflies (Trichoptera)]

27.

Kosmala Eliza

2002

Chruściki (Trichoptera) wybranych zalewów łąkowych rzeki Grabi  [Caddiflies (Trichoptera) of chosen meaddow floodings of the River Graba]

28.

Latek Katarzyna

2002

Wpływ środowiska na  biologię i zachowania budowlane larw Anabolia furcata Bruer (Trichoptera: Limnephilidae) [Influence of environment on the biology and building behavior of Anabolia furcata Bruer (Trichoptera:Limnephilidae) larvae]

Zakład Ekologii i Ochrony Środowiska WSP / Katedra Ekologii i Ochrony Środowiska UWM
Institute of Ecology and Environmental Protection, Teachers Training College / Department of Ecology and Environmental Protection University of Warmia and Mazury

Promotor [Professor conferring the degree]: Stanisław Czachorowski

1.

Kanlcerz Renata

1997

Chruściki (Trichoptera) rzeki Łyny na obszarze rezerwatu „Las Warmiński” [Caddisflies (Trichoptera) of the River Łyna in the area of the “Las Warmiński” reserve]

2.

Nowoszyńska Anna

1997

Chruściki (Trichoptera) jeziora rezerwatu „Las Warmiński” [Caddisflies (Trichoptera) of Lake “Las Warmiński”]

3.

Lipnicka Dorota

1999

Chruściki (Trichoptera) górnego odcinka rzeki Pisy i jej dopływów [Caddisflies (Trichoptera) of the upper course of the River Pisa and its tributaries]

4.

Maszczak Aneta

1999

Chruściki (Trichoptera) drobnych zbiorników wodnych okolic Olsztyna [Caddisflies (Trichoptera) of small water bodies in the vicinity of Olsztyn]

5.

Sochacka Iwona

1999

Chruściki (Trichoptera) rzeki Łyny na terenie Olsztyna [Caddisflies (Trichoptera) of the River Łyna in the area of Olsztyn]

6.

Boroszko Edyta

2000

Fenologiczne zmiany fauny chruścików (Trichoptera) w zbiorniku śródmiejskim [Fenological changes in caddisfly fauna (Trichoptera) of  a downtown water body]

7.

Chrząstowska Julita

2000

Siedliskowe zróżnicowanie rozmieszczenia larw chruścików (Trichoptera) w rzece Popław (Białoruś) [Biotopic diversity of the arrangement of caddisfly larvae (Trichoptera) in the River Popław (Belarus)]

8.

Kościukiewicz Agnieszka

2000

Strefowość rozmieszczenia larw chruścików (Trichoptera) w rzece Wałszy [Zonation of the arrangement of caddisfly larvae (Trichoptera) in the River Wałsza]

9.

Lugowska Wioletta

2000

Chruściki (Trichoptera) drobnych cieków w zlewni rzeki Wałszy [Caddisflies (Trichoptera) of small watercourses in the basin of the River Wałsza]

10.

Skuza Katarzyna

2000

Siedliskowe rozmieszczenie larw chruścików (Trichoptera) w zbiorniku śródmiejskim [Biotopic arrangement of caddisfly larvae (Trichoptera) in a downtown water body]

11.

Bujarska Justyna

2001

Chruściki (Trichoptera) okolic Kartuz (Pojezierze Pomorskie) [Caddisflies (Trichoptera) in the vicinity of Kartuzy (Pomeranian Lake District)]

12.

Leśna Krystyna

2001

Charakterystyka faunistyczna chruścików (Trichoptera) jeziora Oświn [Faunal character of caddisflies (Trichoptera) of Lake Oświn]

13.

Małek Jolanta

2001

Chruściki (Trichoptera) okolic Wzniesień Górowskich [Caddisflies (Trichoptera) of surroundings of the Wzniesienia Górowskie]

14.

Mońko Marta

2001

Chruściki (Trichoptera) wód stojących Wzgórz Dylewskich [Caddisflies (Trichoptera) of stagnant waters of the Wzgórza Dylewskie]

15.

Nehring Anna

2001

Chruściki (Trichoptera) Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego [Caddisflies (Trichoptera) of the Iława Lake District Landscape Park]

16.

Rykowski Daniel

2001

Makrobentos źródeł Kazimierskiego Parku Krajobrazowego [Macrobenthos of the springs of the Kazimierski Landscape Park]

17.

Romanowska Beata

2002

Siedliskowe zróżnicowanie zgrupowań Trichoptera w heterogennym krajobrazie polodowcowym [Biotopic diversity of Trichoptera assemblage in the heterogenous  postglacjal landscape]

Promotor [Professor conferring the degree]: Władysław Sempioł

18.

Wróbel Henryk

1985

Antropogeniczne zmiany w środowisku przyrodniczym obszaru źródłowego rzeki Drwęcy [Anthropogenic changes in natural environment of the spring area of the River Drwęca]

Promotor [Professor conferring the degree]: Eugeniusz Biesiadka

19.

Czachorowski Stanisław

1987

Chruściki (Trichoptera) rzeki Pasłęki [Caddisflies (Trichoptera) of the River Pasłęka]

20.

Grochowska-Kamińska Anna

1989

Chruściki (Trichoptera) jeziora Skanda [Caddisflies (Trichoptera) of Lake Skanda]


Opracowali:
Janusz Majecki (jmajecki@taxus.biol.uni.lodz.pl)
Stanisław Czachorowski (stacz@matman.uwm.edu.pl)


 

Potrzeba matką wynalazków, czyli jak zrobić pułapkę świetlną
bez agregatu i ekranu

An urgency is the mother of invention: about construction a light trap without a generator and a screen

 

Tricho_4a.jpg
Fot. Pułapka świetlna model Narew 2002: a - miniaturowy statyw fotograficzny Cullmann 500100, b - lampki-"czołówki" Petzl, c - posklejany papier A4, d - sznurówka, e - kamienie z Narwi.
Fot. The light trap (model "Narew 2002"): a - a small camera tripod (Cullmann 500100), b - torches of Petzl, c - sheets of paper A4, d - a shoelace, e - stones from the River Narew.


Abstract: One of the basic methods of catching flying insects is a light trap which lets entomologists attract insects from many kilometres but, at the same time, not only are caddisflies caught by this device. So this method should be regarded as a complement of so called "wet jobs". During the entomological camp in the Narwiański National Park in July 2002 we were being welcomed by a horrible drought and as a result only a few caddisfly larvae were caught. But trichopterologists are tough - we invented our own light trap with the little help of three sheets of paper, a camera tripod, two torches and one shoelace. The results - see below (fot.). Our device provided us almost 50% of our collection from the park. And the most important thing - we were able to catch e.g. Hydroptila simulans, H. sparsa, Ithytrichia lamellaris, Oxyethira frici, Plectrocnemia brevis and Ylodes simulans - they were not caught as larvae.


Połów w pułapkę świetlną należy do podstawowych metod badań entomologicznych. Ma niewątpliwe zalety: światło ściąga owady z obszaru wielu kilometrów, pozwalając na efektywną penetrację faunistyczną rozległego terenu przy małym nakładzie sił i środków. Metoda ta ma też wady, do których należy przede wszystkim mała specyficzność ekologiczna zbieranego materiału oraz fakt, że nie wszystkie gatunki wykazują fototaksję dodatnią. I, co oczywiste - larwy nie latają... Nie można więc ograniczać się wyłącznie do "świecenia", jest ono jednak doskonałą metodą uzupełniającą. Tak jest też w przypadku chruścików i chrząszczy wodnych, które łowiliśmy ostatnio w Narwiańskim Parku Narodowym, gdzie gościliśmy w lipcu na obozie naukowym zaprzyjaźnionych botaników z Uniwersytetu Gdańskiego.
Park powitał nas potwornym upałem i wyschniętymi zbiornikami wodnymi: poza rzekami i strumieniami oraz niektórymi fragmentami terasy zalewowej Narwi mało co ocalało. Do tego większość gatunków chruścików hulała jako imagines lub siedziała ukryta w ramach diapauzy letniej. O ile więc udawało się zebrać nieco chrząszczy, o tyle batalia trichopterologiczna wydawała się z góry przegrana: larw niewiele, imagines nie widać, ukochany 1000-watowy agregat został w pracy (jakoś nie mieścił się do plecaka...) i nawet kilkadziesiąt metrów kabla znikąd wziąć. Jednak nie daliśmy za wygraną, do czego zresztą zmusiła nas zadziwiająca nieatrakcyjność zbieranego materiału hydrobiologicznego. Pogrzebaliśmy w plecaku i torbie fotograficznej, zabraliśmy koledze buty i udało się! Efekty można zobaczyć na zdjęciu.
Zaimprowizowana metoda "uzupełniająca" okazała się wybawieniem. Zawdzięczamy jej prawie 50% gatunków chruścików złowionych w Narwiańskim Parku Narodowym. Co więcej, to wśród nich - nie zaś wśród larw - były takie rodzynki, jak: Hydroptila simulans, H. sparsa, Ithytrichia lamellaris, Oxyethira frici, Plectrocnemia brevis czy Ylodes simulans.

Edyta Serafin (eserafinek@wp.pl)
Paweł Buczyński (pbuczyns@biotop.umcs.lublin.pl)


Chruściki w sieci
Caddis-flies in the Net

Nadszedł czas na przedstawienie Państwu kolejnej witryny związanej z chruścikami. Tym razem proponuję zapoznać się z serwisem Trichoptera World Checklist pod adresem http://entweb.clemson.edu/database/trichopt/
Witryna ta stanowi swojego rodzaju systematyczną bazę danych rzędu Trichoptera. Serwis przeznaczony jest raczej dla ludzi, którzy często pracują z danymi dotyczącymi chruścików, obejmującymi nierzadko wiele gatunków. Często natrafiamy na nieznane nam nazwy gatunkowe, synonimy, co może stanowić problem. Wówczas Trichoptera World Checklist jest serwisem, którego potrzebujemy.
Na stronie głównej zapoznajemy się z autorami serwisu. Możemy również przejrzeć systematykę wszystkich rodzajów rzędu Trichoptera, wchodząc za linkiem classification hierarchy. Jednak najbardziej istotna jest wyszukiwarka danych w bazie Main Serach Page
http://entweb.clemson.edu/database/trichopt/search.htm. W tym miejscu możemy wyszukiwać dane dotyczące systematyki poszczególnych taksonów. Wpisując np. Agrypnia pagetana otrzymamy całą systematykę tego gatunku z uwzględnieniem wszystkich synonimów czy też dokonanych do tej pory rewizji. Możliwe jest również wyszukiwanie danych dotyczących wielu gatunków, np. należących do jednego rodzaju czy nawet rodziny. Podczas wyszukiwania możemy uwzględnić kraj lub region biogeograficzny, z którego pochodzą interesujące nas gatunki. Zapraszam do zapoznania się z tą interesującą witryną

Tomasz Majewski (myz@termit.uwm.edu.pl)


Redakcja

Kolegium redakcyjne w składzie:
Lech Pietrzak (red.) (Olsztyn),
Stanisław Czachorowski (Olsztyn),
Janusz Majecki (Łódź)
Tomasz Majewski (Olsztyn)
Edyta Serafin (Lublin)
Bronisław Szczęsny (Kraków)

Adres redakcji:
ul. Żołnierska 14, 10-561 Olsztyn
tel. 0-89 527-60-33 w. 350, 309
lpietrzak@wp.pl;
stacz@matman.uwm.edu.pl
;
czachor@moskit.uwm.edu.pl

Biuletyn wydają: Polskie Towarzystwo Entomologiczne
Katedra Ekologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego