Instytut Badawczy Leśnictwa (IBL)
powołano w 1930 r. jako Zakład Doświadczalny Lasów Państwowych. W 1934 r. został przekształcony w Instytut Badawczy Lasów Państwowych, a od 1945 r. istnieje pod obecną nazwą. Nadzór nad IBL sprawuje Minister Klimatu i Środowiska. W skład Instytutu wchodzi siedem zakładów naukowych. W Sękocinie Starym mieszczą się zakłady: Ekologii Lasu, Geomatyki, Hodowli Lasu i Genetyki Drzew Leśnych, Ochrony Lasu, Zarządzania Zasobami Leśnymi. W Białowieży funkcjonuje Zakład Lasów Naturalnych, a w Krakowie Zakład Lasów Górskich. Ponadto, w Sękocinie działają dwa laboratoria: Chemii Środowiska Przyrodniczego (posiada certyfikat Polskiego Centrum Akredytacji) oraz Ochrony Przeciwpożarowej Lasu.
Badania naukowe i prace rozwojowe prowadzone w IBL dotyczą:
- biologii i ekologii zbiorowisk leśnych oraz właściwości środowisk i siedlisk leśnych;
- stanu, zachowania i rozwoju zasobów leśnych oraz kształtowania ich zdolności do pełnienia różnorodnych funkcji;
- abiotycznych, biotycznych i antropogenicznych czynników wpływających na stan lasu oraz monitoringu środowiska leśnego;
- stabilności i produktywności ekosystemów leśnych;
- zrównoważonego użytkowania lasu wielofunkcyjnego;
- instrumentów polityki leśnej oraz rozwoju gospodarki leśnej w skali lokalnej, regionalnej i ogólnokrajowej.
Inne zadania Instytutu obejmują m.in.: doradztwo naukowe dla instytucji i osób fizycznych, osłonę naukową wdrażania wyników badań do praktyki, opracowywanie ekspertyz i opinii, organizowanie krajowych i międzynarodowych spotkań naukowych m.in. „Zimowej Szkoły Leśnej”, prowadzenie kursów i szkoleń z zakresu gospodarki leśnej oraz edukacji przyrodniczo-leśnej (np. współorganizacja Festiwalu Nauki i Międzynarodowego Dnia Ziemi).
Instytut Badawczy Leśnictwa przygotowuje coroczne prognozy, a w szczególności:
- zagrożenia pożarowego lasu;
- występowania szkodników i patogenów leśnych;
zagrożenia biotycznego i abiotycznego w lasach górskich.
Biblioteka Instytutu od ponad 90 lat gromadzi publikacje z zakresu leśnictwa i dziedzin pokrewnych. Jej zbiory stanowią największy w kraju i w Europie Środkowej leśny księgozbiór naukowy.
Podczas sesji terenowej PTFit w Sękocinie Starym zaplanowano zwiedzanie wybranych zakładów naukowych i laboratoriów, spacer ścieżką przyrodniczo-leśną oraz lunch.
Link do strony IBL: https://www.ibles.pl/