PL EN
Coro da Camera pod dyrekcją Barbary Dąbrowskiej-Silskiej
Chór Akademicki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
Stylizowane logo chóru Absolutoria 2009 XII Konkurs im.S.Simkusa w Kłajpedzie na Litwie koncert wrsztaty w górach

Chór Akademicki „Coro Da Camera” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu powstał w 1993 roku z inicjatywy obecnej dyrygentki Barbary Dąbrowskiej-Silskiej. Zespół pierwotnie działał jako stowarzyszenie, a następnie został objęty patronatem ówczesnej Akademii Rolniczej. Członkami chóru są studenci i absolwenci Uniwersytetu Przyrodniczego oraz innych poznańskich uczelni.

Z założenia i z nazwy (z języka włoskiego „coro da camera” oznacza „chór kameralny”) „Coro Da Camera” jest zespołem niewielkim, składającym się maksymalnie z 25 do 30 śpiewaków. Wynikało to z zamiłowania założycielki chóru do muzyki dawnej (okresu Renesansu i Baroku), z chęci przekazywania przez zespół czystego w swej formie i wyrazie piękna tej muzyki, która wykonywana była właśnie w małych, kameralnych zespołach. Z upływem czasu dyrygentka wraz ze śpiewakami uznała jednak, że nie należy ograniczać repertuaru chóru wyłącznie do muzyki dawnej, stąd też wykonywany obecnie przez zespół repertuar obejmuje różne style i formy muzyczne - od muzyki dawnej po współczesną, od klasyki po bardziej rozrywkowe, lżejsze w odbiorze utwory.

Zobacz pełen repertuar chóru.

„Coro Da Camera” systematycznie występuje podczas uroczystości akademickich Uniwersytetu Przyrodniczego. Ponadto prowadzi aktywną działalność koncertową na terenie Poznania.

Na przestrzeni swojej historii - oprócz udziału w licznych imprezach kulturalnych Poznania (wielokrotny udział w Koncertach Staromiejskich, Spotkaniach Chórów Akademickich, Betlejem Poznańskim, rozmaitych koncertach organizowanych przez Polski Związek Chórów i Orkiestr, koncertach charytatywnych dla Wielkopolskiego Centrum Onkologii, koncertach z cyklu „Muzyka w Akademii Lubrańskiego”) - zespół uczestniczył także w wielu festiwalach i konkursach polskich i zagranicznych, gdzie niejednokrotnie odnosił sukcesy i reprezentował polską kulturę muzyczną oraz swoją Alma Mater. Były to m.in.:

 • VI Ogólnopolski Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. St. Ormińskiego w Rumi (1994)
 • Międzynarodowy Konkurs Chórów im. F. Mendelssohna w Dautphetal w Niemczech (Srebrny Dyplom, 1996)
 • Międzynarodowy Konkurs Chórów „Crystalex Chor 97”, Nowy Bór, Czechy (Srebrny Dyplom i Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego)
 • XII Festiwal Chórów im. Stasisa Simkusa w Kłajpedzie na Litwie (1999)
 • IV Międzynarodowy Festiwal Chórów „Alta Pusteria” w Alto Adige, Włochy (2001)
 • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Romantycznej „Vlachovo Brzezi”, Czechy (2003)
 • prezentacja polskiej kultury Bożonarodzeniowej „Staernen Markt”, Poczdam, Niemcy (2006)
 • koncert z Międzynarodową Orkiestrą Grundviga w Kościele Św. Janów w Wilnie w ramach projektu „Let’s the people sing” (2011)
 • VI Chełmińskie Międzynarodowe Spotkania Chóralne im. G. G. Gorczyckiego w Chełmnie, zdobycie II miejsca (2011)
 • VIII Ogólnopolski Przegląd Pieśni Sakralnej "Vox Domini" w Prusicach w 2014r. - zdobycie III miejsca,
 • VI Międzynarodowy Konkurs Chóralny w Rimini w 2014r. - Brązowy Dyplom w kategorii chórów mieszanych,
 • VI Ogólnopolski Konkurs 'Ars Liturgica' w Gnieźnie w 2014r. - Srebrny Dyplom w kategorii chórów kameralnych,
 • VI Festiwal Chórów Akademickich "Akademickie kolędowanie" 2014, Bydgoszcz
 • XII Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich "Universitas Cantat" 2015, Poznań
 • II Bałtycki Konkurs Chórów "Pomerania Cantat" 2016, Słupsk
 • XIII Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich "Universitas Cantat" 2017, Poznań
 • The September Festiwal Poland, 2017
 • VII Międzynarodowy Konkurs Chóralny "Canco Mediterrania" 2018 w LLoret de Mar (Hiszpania)- Złoty Dyplom w kat. muzyki sakralnej, Złoty Dyplom w kat. muzyki pop, Srebrny Dyplom w kat. muzyki katalońskiej, Srebrny Dyplom w kat. Pau Casals

Z udziału w festiwalach i konkursach zespół posiada nagrania płytowe, dodatkowo wydał płytę kolędową.

Zobacz wszystkie osiągniecia i nagrania chóru.

Nasze próby to nie tylko wytężona praca, ale także okazja do rozrywki, oderwania się od natłoku zajęć i problemów, spędzenia czasu w gronie przyjaciół, w miłej, pełnej wzajemnej życzliwości i humoru atmosferze. Poza próbami lubimy spotykać się także na gruncie towarzyskim, starając się świętować wiele tradycyjnych "okazji" takich jak Andrzejki, Wigilia czy po prostu urodziny lub imieniny któregoś z nas. Zdarzają się nawet śluby i wesela (byłoby zresztą dziwne, gdyby się nie zdarzały!).