PL EN
Coro da Camera
Chór Akademicki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Chór Akademicki Coro da Camera Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pod dyrekcją dr Barbary Dąbrowskiej- Silskiej to międzynarodowa grupa studentów Uniwersytetu Przyrodniczego. Aktualny skład zespołu pracuje od października 2022, kiedy to chór reaktywował się po okresie pandemii i dołączyła do niego grupa studentów nigeryjskich. Różnorodny repertuar pozwala każdemu chórzyście poczuć się dobrze w kreowanych utworach.

Oprócz działalności koncertowej na terenie Polski, chór Coro da Camera występował także w Niemczech, Włoszech, Czechach, Hiszpanii i na Litwie. Każdy kolejny etap jego działalności przynosił sukcesy odnoszone na festiwalach chóralnych. W ostatnich latach był to m.in.: udział w XII i XIII Międzynarodowym Festiwalu Chórów Akademickich Universitas Cantat w Poznaniu (2015 i 2017) oraz Srebrny Dyplom na II Bałtyckim Konkursie Chórów Pomerania Cantat w Słupsku (2016). We wrześniu 2018 zespół wziął udział w VIII Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Canto Mediterranea w Lloret de Mar w Hiszpanii, gdzie odniósł szczególny sukces, zdobywając dwa Złote i dwa Srebrne Dyplomy - w każdej kategorii muzycznej, w której wystąpił.

Chór Uniwersytetu Przyrodniczego ma na swoim koncie prawykonania utworów współczesnych (m.in. Andrzeja Hundziaka) oraz nagrodę specjalną od kompozytora czeskiego Zdenka Lucasa za najlepsze wykonanie jego utworu Pater Noster (konkurs Crystalex Chor w Nowym Borze w Czechach). Zespół nagrał kilka płyt, między innymi Magnificat Antonia Vivaldiego czy Requiem Carla Jenkinsa (wspólne wykonanie z Chórem Wielkopolskiej Izby Lekarskiej i Orkiestrą Symfoniczną POSM II st.). Chór współpracuje z innymi poznańskimi chórami akademickimi, współtworząc dzieła wokalno- instrumentalne o wielkiej obsadzie wykonawczej, jak np. wykonany w 2019 roku finał IX Symfonii L.van Beethovena czy kompozycje Krzysztofa Pendereckiego.

Oprócz działalności koncertowej Coro da Camera prowadzi też działalność społeczno-kulturalną, dając w środowisku poznańskim koncerty charytatywne dla szpitali (Wielkopolskie Centrum Onkologii) czy domów opieki społecznej.

Na przestrzeni swojej historii - oprócz udziału w licznych imprezach kulturalnych Poznania (wielokrotny udział w Koncertach Staromiejskich, Spotkaniach Chórów Akademickich, Betlejem Poznańskim, rozmaitych koncertach organizowanych przez Polski Związek Chórów i Orkiestr, koncertach charytatywnych dla Wielkopolskiego Centrum Onkologii, koncertach z cyklu „Muzyka w Akademii Lubrańskiego”) - zespół uczestniczył także w wielu festiwalach i konkursach polskich i zagranicznych, gdzie niejednokrotnie odnosił sukcesy i reprezentował polską kulturę muzyczną oraz swoją Alma Mater. Były to m.in.:

  • VI Międzynarodowy Konkurs Chóralny w Rimini w 2014r. - Brązowy Dyplom w kategorii chórów mieszanych,
  • VI Ogólnopolski Konkurs 'Ars Liturgica' w Gnieźnie w 2014r. - Srebrny Dyplom w kategorii chórów kameralnych,
  • VI Festiwal Chórów Akademickich "Akademickie kolędowanie" 2014, Bydgoszcz
  • XII Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich "Universitas Cantat" 2015, Poznań
  • II Bałtycki Konkurs Chórów "Pomerania Cantat" 2016, Słupsk
  • XIII Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich "Universitas Cantat" 2017, Poznań
  • The September Festiwal Poland, 2017
  • VII Międzynarodowy Konkurs Chóralny "Canco Mediterrania" 2018 w LLoret de Mar (Hiszpania)- Złoty Dyplom w kat. muzyki sakralnej, Złoty Dyplom w kat. muzyki pop, Srebrny Dyplom w kat. muzyki katalońskiej, Srebrny Dyplom w kat. Pau Casals

Zobacz wszystkie osiągniecia i nagrania chóru.