KOMUNIKAT O XIX KONFERENCJI FILOZOFII FIZYKI

Wydział Fizyki i Wydział Filozoficzny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zapraszają do udziału w XIX Ogólnopolskiej Konferencji Filozofii Fizyki, która odbędzie się w trybie zdalnym na platformie Teams 10-11 marca 2023 r.

Temat: KWANTY I RZECZYWISTOŚĆ FIZYCZNA.

Wokół Nagrody Nobla 2022

Alain Aspect, John F. Clauser i Anton Zeilinger otrzymali w 2022 r. nagrodę Nobla „za eksperymenty ze splątanymi fotonami, ustalenie naruszenia nierówności Bella i pionierską informatykę kwantową”. Po ogłoszeniu decyzji liczni komentatorzy zwracali uwagę, że "to nie tylko nagroda z fizyki, ale i nagroda z filozofii". Zapraszamy do dyskusji o tym, czy eksperymenty ze splątaniem kwantowym rozstrzygnęły słynny spór Einsteina z Bohrem. Komitet Noblowski zwraca uwagę, że nagrodzone osiągnięcia „stanowią fundament pod trwającą obecnie rewolucję w technologii kwantowej". Zapraszamy do refleksji na temat „nowej” rewolucji informatycznej, zwłaszcza, że minął rok od uruchomienia możliwości wykonywania obliczeń na amerykańskich komputerach kwantowych przez poznańskie środowisko naukowe. Osoby zainteresowane wystąpieniem na konferencji mogą zgłosić swój udział przesyłając temat referatu i krótką informację o jego treści na adres organizatorów do 27 lutego br.

Zdzisław Błaszczak, Wydział Fizyki UAM, zetbe@amu.edu.pl

Antoni Szczuciński, Wydział Filozoficzny UAM, antonisz@amu.edu.pl