Wizyta studyjna w Korei podczas targów ROBOTWORLD 2024

Wizyta studyjna w Korei podczas targów ROBOTWORLD 2024 dr hab. dr inż. Maciej Jarzębski

 

22-26 października 2024 roku wielkopolskie przedsiębiorstwa oraz jako reprezentat Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu dr hab. inż. Maciej Jarzębski wzięły udział w wizycie studyjnej realizowanej podczas trwania targów Robotworld 2024, które są największymi targami robotyki w Korei. 

https://www.umww.pl/wizyta-studyjna-w-korei-podczas-targow-robotworld-2024

https://robotworld.or.kr/

W ramach wizyty odbyły się również spotkania z Kierownikiem Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Seulu, przedstawicielem firmy Naver Corporation, wiodącym dostawca usług internetowych w Korei Południowej oraz wizyta w Parku Technologicznym Daejeon.

Udział w wizycie studyjnej pozwolił na nawiązanie nowych kontaktów międzynarodowych, których efektem jest wzmocnienie potencjału Województwa Wielkopolskiego i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w kształtowaniu i kształceniu kadry opartej na wiedzy, która odpowiada na rzeczywiste zapotrzebowanie rynkowe.

Roboty, robotyzacja i automatyzacja procesów produkcji to jedno z bieżących wyzwań technologicznych, w tym w technologii żywności. Idealnym rozwiązaniem byłoby zautomatyzowanie i zrobotyzowanie procesów produkcji żywności, przy jednoczesnym zachowaniu unikatowości dane produktu.

Już dziś uwidacznia się wyzwanie związane z poszukiwaniem zrównoważonego procesu produkcji żywności przy zachowaniu przykładowo walorów regionalnych, a jednocześnie zwiększając automatyzację pewnych wybranych czynności.

Wśród rozwiązań zaprezentowanych na targach, szczególną uwagę zwrócono na możliwość zastosowania robotów w czynnościach gdzie występuje zwiększone ryzyko dla pracowników w trakcie procesów technologicznych. Przykładowo, na targach zaprezentowano robotyce ramię wspomagające proces smażenia i obróbki żywności w podwyższonej temperaturze.

Informacje o wizycie studyjnej i poznanych rozwiązaniach technologicznych stanowią teraz materiał uzupełniający w wykładach dla studentów UPP.

W wizycie udział wzięli:

 

BeCREO Technologies sp. z o.o.

IF ONE sp. z o.o.

Linestack Jędrzej Maciejewski

MAB ROBOTICS sp. z o.o.

Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe Wobit Elżbieta Ober, Karolina Ober s.c.

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Powyższe podmioty reprezentowały następujące obszary Inteligentnych Specjalizacji:  „Rozwój oparty na ICT”, „Wyspecjalizowane procesy logistyczne” oraz  „Przemysł jutra”.

Działanie zrealizowane zostało w ramach „Wielkopolska 2050 – budowa marek i internacjonalizacja wielkopolskiej gospodarki na rzecz wzrostu jej konkurencyjności w obliczu wyzwań klimatycznych (Wielkopolska 2050)”. Projekt realizowany i finansowany jest z Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021-2027.

Fundusze Europejskie dla Wielkopolski, Rzeczpospolita Polska, Dofinansowane przez Unię Europejską, Samorząd Województwa Wielkopolskiego